Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Krokowa
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Uchwała Nr VII/63/2011 z dnia 29 kwietnia 2011 roku w sprawie zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków

Uchwała Nr VII/63/2011

Rady Gminy Krokowa

z dnia 29 kwietnia 2011 roku

 

w sprawie zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i  zbiorowe odprowadzanie ścieków

 

Na podstawie art. 18, ust. 2, pkt 15 i art.7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.          o samorządzie gminnym (t.j.: Dz.U. Nr 142 z 2001 r., poz. 1591, z późn. zm.) w zw. z art. 24, ust.1 i 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j.: Dz.U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 wraz z późn. zm.)

 

Rada Gminy Krokowa uchwala, co następuje:

 

§ 1. Zatwierdza się taryfę za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków obowiązującą na terenie gminy Krokowa, stanowiącą załącznik do niniejszej uchwały.

 

§ 2. Taryfa określona w § 1 ma zastosowanie do zbiorowego zaopatrzenia w wodę                          i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Krokowa w okresie od dnia 01.06.2011 roku do dnia 31.05.2012 roku.

 

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Krokowa.

 

§ 4. Traci moc Uchwała Nr LII/363/2010 z dnia 30 kwietnia 2010 roku w sprawie zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

 

§ 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia 1 czerwca 2011 roku i podlega ogłoszeniu na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Krokowej oraz prasie lokalnej.

 

UZASADNIENIE:

 

do uchwały Nr .VIII/63/2011 Rady Gminy Krokowa z dnia 29 kwietnia 2011 roku w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków

 

               Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu              w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 123, poz. 858  wraz  z późn. zm.), Krokowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Żarnowcu 76 wystąpiło z wnioskiem do Wójta Gminy Krokowa w wymaganym ustawowo terminie                    o zatwierdzenie taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, załączając uzasadnienie wniosku taryfowego.

Niniejsze taryfy stanowią zestawienie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę             i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy  Krokowa na okres 12 miesięcy od dnia 01.06.2011 r. do dnia 31.05.2012 r. Taryfy określają także warunki ich stosowania .

W trakcie postępowania zatwierdzającego, w oparciu o przepis art. 24 ust. 4 ustawy,                   na podstawie dostarczonej dokumentacji Wójt gminy ustalił, że opracowane zostały zgodnie         z  przepisami Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę                     i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006r.  Nr 123 poz. 858 ze zm.) - zwaną dalej Ustawą oraz przepisami wykonawczymi do tej ustawy - Rozporządzeniem Ministra Budownictwa z dnia 28.06.2006r. w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę  i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. z 2006r.  Nr 127 poz. 886).

Krokowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., uwzględniając sposób korzystania                z urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych oraz zróżnicowanie występowania kosztów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków dokonało podziału odbiorców usług na dwie grupy taryfowe.

Przedsiębiorstwo nie załączyło do wniosku wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ponieważ nie przewiduje prowadzenia na nich inwestycji w roku obowiązywania nowej taryfy  tj. do dnia 31.05.2012 r.

 

 

 

 

 

 

Taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę

i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

 

1.      Informacje ogólne.

            Niniejsze taryfy zostały opracowane przez Krokowskie Przedsiębiorstwo Komunalne                                   Sp. z o.o. w Żarnowcu i stanowią zestawienie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie  w wodę                 i zbiorowe odprowadzanie ścieków obowiązujące na terenie  gminy Krokowa na okres 12 miesięcy,  od dnia 01.06.2011r. do dnia 31.05.2012r.           

Taryfy określają także warunki ich stosowania.

Podstawa prawna opracowania taryf:

  • ustawa  z dnia 7.06.2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006r. Nr 123, poz. 858), zwana dalej Ustawą,
  •  rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 28.06.2006 roku w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf  oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. z 2006 r. Nr 127, poz. 886), zwane dalej Rozporządzeniem. 

            Taryfowe ceny dotyczą wszystkich odbiorców usług w zakresie dostawy wody i odbioru ścieków  świadczonych przez  Krokowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Żarnowcu, zwanej dalej Przedsiębiorstwem.

            Zgodnie z art. 22 ustawy, taryfa obejmuje także cenę za wodę zużytą na cele przeciwpożarowe oraz do zraszania publicznych ulic i placów.

2.      Rodzaj prowadzonej działalności.

            Krokowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Żarnowcu prowadzi na terenie Gminy Krokowa działalność w zakresie  zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie zezwolenia wydanego  przez Wójta Gminy Krokowa  - Decyzją  Nr GWS – 703/1/03 z dnia 05.03.2003 r.

            Zgodnie z zezwoleniem przedmiot  działania Przedsiębiorstwa stanowi ujmowanie, uzdatnianie            i dostarczanie wody oraz odprowadzanie i oczyszczanie ścieków za pomocą  urządzeń  wodociągowych           i kanalizacyjnych będących w zarządzie Spółki, na podstawie umowy zawartej z Gminą Krokowa z dnia 01.06.2002r. (z p. zm.) w sprawie powierzenia zarządu nad sieciami i urządzeniami wodociągów                     i kanalizacji stanowiących własność Gminy Krokowa oraz za pomocą własnej infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej.

 

3.   Taryfowe grupy odbiorców usług.

            Uwzględniając zróżnicowanie kosztów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków dokonano podziału odbiorców usług na taryfowe grupy.

W zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków ustalono odpowiednio dla odbiorców usług taryfy niejednolite jednoczłonowe: 

 

Lp.

Taryfowa grupa   odbiorców usług

Wyszczególnienie

0

1

2

1.

Zaopatrzenie w wodę

Grupa  1

Gospodarstwa domowe, obiekty oświaty, wychowania i kultury, placówki opieki zdrow., obiekty straży pożarnej, policji, administracji samorządowej, usługi    i produkcja rolnicza.  

Usługobiorcy rozliczani są za ilość dostarczanej wody wg   wskazań  wodomierza głównego lub normy zużycia wody.

Grupa 2

Przemysłowi odbiorcy usług

 

Usługobiorcy rozliczani są za ilość dostarczanej wody wg  wskazań  wodomierza głównego.

2.

Odprowadzanie ścieków

Grupa  1

Gospodarstwa domowe, obiekty oświaty, wychowania i kultury, placówki opieki zdrow., obiekty straży pożarnej, policji, administracji samorządowej i usługi.

Usługobiorcy rozliczani są  za ilość odprowadzanych ścieków określoną w  oparciu o ilość zużytej wody, ustaloną na  podstawie wskazań wodomierza głównego, własnego lub normy zużycia wody albo określonej na podstawie wodomierza głównego               i dodatkowego określającego ilość wody zużytej bezpowrotnie.                   Usługobiorcy posiadający przyrząd pomiarowy do mierzenia ilości odprowadzanych ścieków rozliczani są wg jego wskazań.

Grupa 2

Przemysłowi odbiorcy usług

 

Usługobiorcy rozliczani są za ilość odprowadzanych ścieków  wg wskazań przyrządu pomiarowego lub określoną w  oparciu o ilość zużytej wody, ustaloną na  podstawie wskazań wodomierza głównego albo określonej na podstawie wodomierza głównego        i dodatkowego określającego ilość wody zużytej bezpowrotnie.

  1. Wodomierz główny - przyrząd pomiarowy mierzący ilość pobranej wody, znajdujący się    na przyłączu wodociągowym.
  2. Urządzenie pomiarowe - przyrząd pomiarowy mierzący ilość odprowadzanych ścieków, znajdujący się na przyłączu kanalizacyjnym.
  3. Wodomierz dodatkowy– przyrząd pomiarowy zainstalowany dodatkowo, za wodomierzem głównym, mierzący ilość wody zużytej bezpowrotnie,
  4. Wodomierz własny – przyrząd pomiarowy zainstalowany na własnym ujęciu wody dostawcy ścieków,
  5.  Ryczałt– stawka opłaty ryczałtowej za wodę, wyliczona wg norm, w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym na jedną osobę w lokalach nieopomiarowanych pomnożona przez liczbę osób.

 

 

4.      Rodzaje, wysokość cen i stawek opłat:

           W rozliczeniach z odbiorcami  usług za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki                                     w zależności od zakwalifikowania ich do odpowiednich grup taryfowych obowiązują zróżnicowane ceny jednostkowe.

            Uwzględniając występowanie wyższych kosztów eksploatacji  i utrzymania infrastruktury  wodociągowo-kanalizacyjnej na obszarze Kartoszyna usługobiorców z tej miejscowości zakwalifikowano do drugich grup taryfowych.

 

            Sawki opłat za odbiory techniczne przyłączy wod.-kan. zmieniono w nowej taryfie,                                o prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w wysokości  102,3 %.

 

W rozliczeniach za dostarczoną wodę:

  • cena – wyrażona w złotych za 1 m³ dostarczonej wody.

W rozliczeniach za odebrane ścieki

  • cena – wyrażona w złotych za 1 m³odebranych ścieków.

Do cen  (netto), zgodnie z § 2, pkt 9 i 10 Rozporządzenia dolicza się obowiązujący podatek                    od towarów  i usług (VAT)  wprowadzony i ustalony odrębnymi przepisami.

      Wysokość ceny za dostarczoną wodę.

 

Lp.

Taryfowa grupa odbiorców

Wyszczególnienie

Cena

Jednostka miary

netto

brutto

1

2

3

4

5

6

1.

Grupa 1

Cena za 1 m3dostarczonej wody

2,68

2,89

zł/m3

2.

Grupa 2

Cena za 1 m3dostarczonej wody

3,09

3,34

zł/m3

       Wysokość ceny za odprowadzone ścieki.

 

Lp.

Taryfowa grupa odbiorców

Wyszczególnienie

Cena

Jednostka miary

netto

brutto

1

2

3

4

5

6

1.

Grupa 1

Cena za 1 m3odprowadzanych ścieków

4,75

5,13

zł/m3

2.

Grupa 2

Cena za 1 m3odprowadzanych ścieków*

Odczyn             6,5 – 9,0 pH

BZT 5            do     800 mg O2 /dm3

ChZT        do  1500 mg O2 /dm3

4,81

5,19

zł/m3

* Zgodnie z § 5 pkt 6 Rozporządzenia ws. taryf za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych ustala się dodatkowe opłaty, do których dolicza się podatek, o którym mowa w § 2 pkt 9. Dodatkowa opłata, za przekroczenie dopuszczalnego stężenia ChZT powyżej 1500 mg O2 /dm3, wynosi 2,20 zł za kg wprowadzonego ładunku.

 

4.3  Stawki opłat - za przyłączenie do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych wynikających                        z kosztów prób technicznych przyłącza wybudowanego przez odbiorcę usług.                       

 

Lp.

Wyszczególnienie

Cena netto

Cena brutto

1.

Stawka opłat za przyłączenie do sieci wodociągowej (przyłącze wodociągowe)*

117,39 zł

144,39 zł

2.

Stawka opłat za przyłączenie do sieci kanalizacji sanitarnej (przyłącze ks. grawitacyjne)*

102,39 zł

125,94 zł

3.

Stawka opłat za przyłączenie do sieci wodociągowej i  sieci kanalizacji sanitarnej (przyłącze wod. + przyłącze ks. grawitac.)

132,40 zł

162,85 zł

4.

Stawka opłata za przyłączenie do sieci kanalizacji sanitarnej      z montażem zaworu podciśnieniowego  i uruchomieniem układu podciśnieniowego (przyłącze ks. podciśnieniowe)*

132,40 zł

162,85 zł

5

Stawka opłata za przyłączenie do sieci wodociągowej i sieci          kanalizacji sanitarnej z montażem zaworu podciśnieniowego      i uruchomieniem układu podciśnieniowego (przyłącze ks. podciśnieniowe)*

169,89 zł

208,96 zł

* powyższe stawki opłat zawierają koszty przeprowadzenia prób technicznych zgodnie z § 5 ust. 7 Rozporządzenia Ministra Budownictwa z dnia 28.06.2006r. W/w stawki nie obejmują robót przyłączeniowych i materiałów.

5.   Warunki rozliczeń z uwzględnieniem wyposażenia nieruchomości w przyrządy                                        i urządzenia  pomiarowe.

            Rozliczenia za  zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków prowadzone są zgodnie z przepisami Ustawy, Rozporządzenia, Regulaminu i Umowy.

            O ile umowa zawarta z usługobiorcą nie stanowi inaczej, łączna opłata za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków pobierana jest za każdy miesiąc, w którym obowiązywała umowa, czyli były świadczone usługi.

        Odbiorca usług dokonuje zapłaty za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki na warunkach  i w terminach określonych w umowie.

             Ilość dostarczonej do nieruchomości wody ustala się na podstawie wskazań wodomierza głównego. Także na podstawie  wskazań wodomierza głównego ustala się, jako ilość równą dostarczonej wody, ilość odebranych ścieków z nieruchomości.

            Ilość ścieków  w budynkach wyposażonych w urządzenia pomiarowe ścieków ustala się na podstawie wskazań tych urządzeń.

            Ilości odprowadzonych ścieków w rozliczeniach z odbiorcami usług, którzy zainstalowali na własny koszt wodomierz dodatkowy, ustalana jest w wysokości różnicy odczytów wodomierza głównego i dodatkowego.

            Odbiorcy usług, którzy nie są zaopatrywani w wodę przez Przedsiębiorstwo, rozliczani są za ilość odprowadzanych ścieków na podstawie wskazań wodomierza własnego, a dostawcy ścieków, którzy posiadają wodomierz dodatkowy ilość ścieków ustalana jest w wysokości różnicy wskazań wodomierza własnego i dodatkowego.

            W przypadku braku wodomierza głównego, do czasu jego zainstalowania, ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się w oparciu o przeciętne normy zużycia wody, określone odrębnym przepisem prawa, a ilość ścieków w takim przypadku jako równą ilości wody wynikającej z norm.

            W przypadku nieprawidłowego działania wodomierza głównego, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, ilość pobranej wody ustala się na podstawie średniego zużycia wody w okresie 3 miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności wodomierza, a gdy nie jest to możliwe, z uwagi na brak poboru lub zmniejszony pobór wody w tym okresie – na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego lub iloczynu średniomiesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy nieprawidłowego działania wodomierza. Tak ustalona ilość stanowi równocześnie o ilości dostarczonych ścieków w budynku nie wyposażonym w urządzenie pomiarowe lub w wodomierz własny.

6.      Warunki stosowania cen.

6.1    Zakres świadczonych usług dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców.

            Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków dokonywane jest dla wszystkich odbiorców usług w oparciu o takie same zasady technologiczne i techniczne. Dotyczy to zarówno zbiorowego zaopatrzenia w wodę budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej przeznaczonych na cele usługowo – handlowe i odbiorców przemysłowych.                                                                        

            Przedsiębiorstwo instaluje wodomierze główne wszystkim odbiorcom usług i dokonuje ich obsługę oraz przeprowadza naprawy, konserwacje przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych  zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

6.1.1  Zaopatrzenie w wodę.

 

Taryfowe grupy                                            odbiorców usług

Zakres świadczonych usług

1

2

Grupa 1 i 2

       Zbiorowe zaopatrzenie w wodę (pobór, uzdatnienie, dostarczanie)

6.1.2  Odprowadzanie ścieków. 

 

 Taryfowe grupy odbiorców usług

                                    Zakres świadczonych usług

1

2

          Grupa 1 i 2

       Zbiorowe odprowadzanie ścieków (odprowadzanie, oczyszczanie)

6.2  Standardy jakościowe obsługi odbiorców.

            Określone w taryfach ceny stosuje się przy zachowaniu standardów jakościowych obsługi odbiorców, które wynikają z obowiązujących przepisów prawnych i które zostały określone w zezwoleniu na prowadzenie działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i  zbiorowego odprowadzania ścieków  oraz w Regulaminie uchwalonym przez Radę Gminy w Krokowej Uchwałą Nr XL VI/449/2006 z dnia 30 czerwca 2006 roku. Woda ujmowana jest z ujęć głębinowych. Technologia  uzdatniania wody oparta jest na procesach naturalnych – napowietrzaniu i filtracji przez złoża katalityczno-żwirowe bez dozowania chemikaliów, silnych utleniaczy, przyjazna człowiekowi i środowisku.

Żarnowiec, dnia 21.03.2011r.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Dariusz Kaleta 19-02-2012 10:16:13
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Dariusz Kaleta 19-02-2012
Ostatnia aktualizacja: Dariusz Kaleta 19-02-2012 10:16:13